Fajčenie prináša riziko vzniku zápalu v kosti v okolí implantátov. Prestať s fajčením je preto veľmi dôležitým krokom dosiahnuť zdravie ústnej dutiny a najmä dosiahnutie zníženia rizika straty kosti v okolí zubného implantátu tak isto ako aj straty prirodzených zubov.
Fajčenie môže mať na svedomí aj tieto ťažkosti:
- zápach z úst
- nepekné sfarbenie zubov
- zápal slinných žliaz a otvorov
- zvýšené hromadenie zubného povlaku a zubného kameňa na zuboch
- zvýšená strata kosti v čeľusti
- riziko vzniku leukoplakie – biele škvrny v ústach
- zvýšenie rizika vzniku ochorenia ďasien, je to hlavnou príčinou straty zubov
- komplikácie pri hojení po extrakcii zuba, liečba parodontitídy
- znižuje mieru úspešnosti zubných implantátov
- zvyšuje riziko vzniku rakoviny v dutine ústnej
Ako spôsobuje fajčenie ochorenia ďasien?
Fajčenie a iné tabakové výrobky môžu spôsobovať ochorenia ďasien pôsobením dymu na kosti a mäkké tkanivá. Presnejšie povedané fajčením sa narúša normálna funkcia buniek. Preto sú fajčiari náchylnejší na infekcie, ako sú napríklad ochorenia parodontu. Fajčenie ovplyvňuje prietok krvi do ďasna – čím sa spomaľuje hojenie rán.
U fajčiarov je šesťkrát väčšia pravdepodobnosť vážneho ochorenia parodontu, ktoré môže ovplyvniť nielen ďasná, ale aj kostné lôžko ktoré drží zuby na svojom mieste. V pokročilom štádiu tohto ochorenia ďasien, môže dôjsť k strate zubov.
Najdôležitejšie je si uvedomiť, že fajčiari príznaky ochorenia ďasien nemusia odhaliť, až keď je choroba v pokročilom štádiu. No poškodenie môže byť vtedy už nezvratné . Mierna infekcia pozdĺž okrajov ďasien je bežná a ľahko liečiteľná, ale fajčenie môže tento zápal zhoršovať.
Okrem poškodenia zubov a ďasien, fajčenie stále zostáva najväčším rizikovým faktorom vzniku rakoviny dutiny ústnej, pľúc, pažeráka.