Trvácnosť zubného implantátu je z dlhodobého hľadiska ovplyvnená viacerými faktormi. Patrí k nim najmä celkový zdravotný stav pacienta a ústna hygiena. Trvácnosť implantátov závisí v neposlednom rade aj od toho, aká bola kvalita kosti pri ich zavádzaní. Pokiaľ sú tieto faktory pozitívne, môžeme hovoriť o doživotnej trvácnosti zubných implantátov. Americká asociácia maxilofaciálnych chirurgov udáva až 95 % úspešnosť implantátov, pričom takéto vysoké percento úspešnosti nemá žiadny iný stomatologický zákrok.
Dlhodobá životnosť zubných implantátov závisí aj od materiálov z ktorých sú vyrobené. V súčasnej modernej implantologickej stomatológii je materiálom číslo 1 čistý titán. Ide o veľmi pevný a zároveň ľahký, nekorodujúci kov, ktorý je v plnej miere tolerovaný ľudským organizmom, to znamená že nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Jeho povrch je špeciálne upravený – zdrsnený, čím zabezpečuje pevné spojenie medzi povrchom implantátu a kosťou – tzv. osseointegráciu.
Zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť trvácnosť zubného implantátu
Treba brať do úvahy, že niektoré systémové ochorenia, ako je napríklad neliečený Diabetes Mellitus ( cukrovka ), môžu byť príčinou zlyhania zubných implantátov. Existujú tiež názory, že silní fajčiari sú viac náchylnejší na zlyhanie implantátov, v porovnaní s nefajčiarmi. Tieto stavy sú pravdepodobne príčinou zníženia kvality okolitého ďasna, ktoré následne nie je schopné bojovať proti infekciám, ako napríklad periodontitída v takej miere, ako ďasno zdravé. To je spôsobené najmä poškodením ciev, ktoré zásobujú ďasno živinami, čím sa znižuje jeho schopnosť regenerácie a produkcie protilátok, ktoré sú dôležité pre boj proti baktériám. Napriek tomu je možné u takýchto pacientov predĺžiť životnosť implantátov dokonalou ústnou hygienou a pravidelnými kontrolami u zubného lekára a hygienika.
Zubné implantáty nie sú náchylné na vznik zubného kazu, avšak môže sa u nich rozvinúť tzv. periimplantitída. Ide o deštruktívny zápalový proces postihujúci mäkké a tvrdé tkanivá v okolí implantátu, ktorý vedie až k strate kosti. Príčinou tohto procesu je nahromadenie zubného povlaku spolu s infiltráciou baktérii v okolí implantátu. Periimplantitída sa častejšie vyskytuje u ťažkých fajčiarov, u pacientov s nedostatočnou ústnou hygienou. Preto je veľmi dôležitá dokonalá ústna hygiena pacienta, prípadne profesionálna hygiena u dentálnej hygieničky minimálne dva krát za rok a pravidelné kontroly u zubného lekára, ktorý zhodnotí stav zubných implantátov na základe klinického vyšetrenia a RTG – snímku.