Zubné implantáty slúžia ako zubné korene, ktoré sú vložené priamo do čeľustnej kosti. Korunka je potom pripevnená na nadstavbu zubného implantátu. Okolité tkanivo musí prijať zubný implantát. Preto musíme byť opatrný vo výbere materiálov. Aké materiály sa používajú pri náhrade zubov pomocou implantátov?
Moderná implantológia a dentálna technológia využívajú vysoko kompatibilné materiály, ktoré sa zrastú v telesných tkanivách bez akýchkoľvek komplikácií. To sa označuje v odbornom žargóne ako “biologická kompatibilita”. Materiály, ktoré sú najčastejšie použité na implantáciu je titán a keramika. Tieto materiály majú špeciálnu biologickú kompatibilitu.
Najčastejšie používané sú titanové implantáty. Implantáty z keramických materiálov boli taktiež zavedené v posledných rokoch implantológie, ale dlhodobé štúdie preukázali, že ich dlhodobá trvácnosť nieje zaručená.
Titánové zubné implantáty sú veľmi trvácne. Majú podobné vlastnosti ako prirodzené zuby. Sú vyrobené tak, aby vytvorili pevný skus a atraktívny úsmev. Titán sa na zubné implantáty používa hlavne preto, že je veľmi ľahký a pevný. Vzhľadom k veľkému počtu kladných vlastností, je tento materiál používaný aj v rôznych iných oblastiach medicíny pre endostálne implantáty, tj. vloženie do kostí (napr.bedrový a kolenný kĺb).
Titán je zvyčajne prijatý bez problémov v organickom tkanive a hojí sa veľmi dobre v čeľustnej kosti. Vlastnosti materiálu a povrchu titanoveho implantátu napomáhajú k lepšiemu hojeniu pretože je pokrytý biopovlakom. Titan nemá prakticky žiadny alergénny potenciál. To znamená, že je najvhodnejším materiálom na zubný implantát najmä u pacientov, ktorý majú alergiu na iné kovy. Titan má veľmi nízku tepelnú vodivosť, čo znižuje bolesť pri konzumácii horúcich alebo studených nápojov alebo potravín, taktiež neprekáža pri vyhotovení snímkov.
Po zhojení implantátu sa nasadí korunka, mostík alebo odnímateľná protéza. Odnímateľné protézy sú zvyčajne vyrobené z akrylového materiálu. Zubné korunky sú vyrobené zo zirkónu alebo z kovokeramiky. Vnútorné jadro kovokeramickej korunky môže byť vyrobené z rôznych zliatin.
Ide o zliatinu titánu, povrchovo upravenú leptaním alebo pieskovaním. Zloženie je výsledkom dlhoročných výskumov a výrobcovia si ho dobre strážia. Kovový koreň môže byť pokrytý rôznym biopovlakom, ktorý má zrýchliť bezproblémové vrastenie do kosti. Novinkou sú zirkónové implantáty, ktoré sú kombináciou titánu so zirkóniom. Sú pevné a odolné proti tlaku, môžu byť aj rozmerovo menšie a znesú rovnakú záťaž ako titánové implantáty. Sú vysoko estetické a je možné vpraviť ich aj na miesto chýbajúcich predných zubov.